• Pbx : 444 5 565
  • Telefon: 0553 902 22 22

SAĞLIK REHBERİ

Stereotaktik Beyin Ameliyatları

Stereotaktik beyin ameliyatları; beyin tümörlerinin (urlarının) tanısı ve tedavisinde önemli rol oynayan cerrahi bir teknik uygulamadır. Stereotaktik beyin biyopsisi, teknik açıdan farklı türde bir beyin ameliyatıdır ve diğer beyin ameliyatları ile kıyaslandığında daha düşük risklidir. Beyin tümörlerinin birçoğunda önde gelen tedavi yöntemi, tümörün cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Bununla birlikte bazı beyin tümörleri cerrahi olarak çıkartılmaya uygun değildirler.

Bu tür tümörlerin cerrahi olarak çıkartılması yüksek riskli olabilir veya çıkartılması hastaya bir yarar sağlamaz. Bazen de beyin tümörü yerine başka bir hastalık söz konusu olabilir. Özellikle bu durumlarda, daha düşük riskli bir uygulama olarak stereotaktik beyin biyopsisi hastalar için oldukça büyük değer taşır. Beyindeki küçük tümörlerin çıkartılmasında klasik teknikler yetersiz kalabilmekte ,  Beynin yüzeye yakın küçük tümörlerinin çıkartılmasında lokal anestezi yöntemi ile bu teknik uygulanabilmektedir. Bundan sonra hasta çoğunlukla radyoterapiye sevk edilerek tedavisi tamamlanır.

Bu yöntemde bilgisayar yardımıyla kafatası açılmadan küçük bir delikten girilerek hastalıklı bölgenin düzeltilmesinin mümkün olmaktadır. Tümörün ya da hastalıklı bölgenin koordinatları bilgisayar yardımıyla hesaplandığı için hata payı çok düşüktür. Klasik açık cerrahide kafatası tamamen açıldığı için yüksek riskler bulunuyor. Bu yöntemde söz konusu alet hastanın başına vidalanmakta. Daha sonra Tomografi  çekilerek tümörün ya da hastalıklı bölgenin koordinatları hesaplanmaktadır.

Stereotaktik biyopsi yöntemi ile beyin biyopsisi haricinde, ameliyat edilemeyen beyin kanamaları da bu işlem yardımı ile boşaltılabilmektedir. Kliniğimizde bahsedilen beyin biyopsisi yanında, stereotaktik beyin kanaması boşaltma ameliyatı, beyin apsesi tedavisi de yapılmaktadır.

Stereotaktik beyin biyopsisi özel hedefleme başlığı ve bilgisayar programları kullanılarak yapılır. Hastalar çoğunlukla lokal anesteziyle uyanık olarak ameliyat edilirler. Bunun nedeni uyanık olarak yapılan ameliyatın daha güvenli olması ve genel anestezinin risklerinden kaçınılmasıdır. Uygulama sırasında duyulan ağrı hastaların hemen hemen tümünün dayanabileceği düzeydedir.

Stereotaktik beyin cerrahisi , ileri teknoloji, özel teknik donanım ve deneyim isteyen ayrı bir uzmanlık alanıdır. Bu nedenle beyin cerrahi merkezlerinin tümünde uygulanmamaktadır.

İbrahim ALATAŞ

Op. Dr. İbrahim ALATAŞ - BEYİN, SİNİR, OMURGA CERRAHİSİ UZMANI 

Nöroonkoloji

Omurga Cerrahisi

Nörovasküler bozukluklar

Periferik Sinir Cerrahisi

Gamma-Knife Işın Cerrahisi

İletişim Bilgleri

Tanı ve tedavi konusundaki sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Yeni Mahalle 537.Sokak No:5 Küçükköy/Gaziosmanpaşa/İstanbul - Küçükköy Merkez Camii Karşısı
  • 444 5 565
  • +90 553 902 22 22
  • info@asyahastanesi.com