• Pbx : 444 5 565
  • Telefon: 0553 902 22 22

SAĞLIK REHBERİ

MENENJİT (Beyin Zarı İltihabı) Hakkında

Menenjit (meningitis) veya leptomeningitis beyin zarının iltihaplanması ile oluşan bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır.Hastalık beynin iç tabakasında bulunan zarda başlar Kafatası zedelenmeleri veya orta kulak hastalığı sonucu beyin zarları iltihaplanabilir. Kanla gelen mikroplar da özellikle küçük çocuklarda menenjit yapabilir.

Menenjite viral veya bakteriyel mikroorganizmalar yol açmaktadır. Pnömokok ve hemophilus influenza mikrobuna karşı toplumsal aşılama yapıldığından beri en sık rastlanan mikrop meningokok ismi verilen bir bakteri olmuştur.2006'dan beri bebeklere de yapılabilen konjüge meningokok aşısı başta ABD ve Avrupa ülkelerinde mevcuttur, son yıllarda gelişmekte olan ülkelerde de bu aşı ruhsat almaya başlamıştır.[1] Bu mikroskoptaki görüntüsü kahve tanesini andıran bir çift mikroptur.Listeriozis de gelişen ensefalitisin seyri sırasında da görülür.

Menenjitin bakteriyel ve virütik olmak üzere iki tipi vardır. Viral menenjit genellikle daha sık görülür ve daha kolay atlatılır. Erken tanı konduğunda bakteriyel menenjit antibiyotikle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. İyileşenlerde sağırlık, körlük, epilepsi, felç gibi bazı komplikasyonlar görülebilir. Ancak septik şok tablosunun eşlik ettiği meningokoksemi tablosu %40'a varan oranda ölümle sonuçlanabilir. Belirtileri ateş, kusma, başağrısı, boyun sertleşmesi, boyun ağrısı, göz kapaklarında sağırlık, titreme ve üşümedir. Erken teşhis çok önemlidir; ancak teşhisi zor olabilir. Tedavisi için omurganın L4 ve L5 omurları arasından dural boşluğa girilerek beyin omurilik sıvısı alımı gerekmektedir. Yapılan bu işleme Lomber ponksiyon (LP) denilir. Bu test sonucunda lökosit görülmesi, protein miktarının artması ve şeker miktarının düşmesi menenjitin varlığına işaret eder.

İbrahim ALATAŞ

Op. Dr. İbrahim ALATAŞ - BEYİN, SİNİR, OMURGA CERRAHİSİ UZMANI 

Nöroonkoloji

Omurga Cerrahisi

Nörovasküler bozukluklar

Periferik Sinir Cerrahisi

Gamma-Knife Işın Cerrahisi

İletişim Bilgleri

Tanı ve tedavi konusundaki sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Yeni Mahalle 537.Sokak No:5 Küçükköy/Gaziosmanpaşa/İstanbul - Küçükköy Merkez Camii Karşısı
  • 444 5 565
  • +90 553 902 22 22
  • info@asyahastanesi.com